„A madárnak szárnya van és szabadsága, az embernek pedig egyetlen szülőföldje és sok kötelessége.”

/Tamási Áron/

 

A Szülőföldünkért Díjat azon személyek, közösségek tevékenységének elismerésére alapítottam, akik sokat tettek a közjó érdekében, akiknek az örökségünk, a jövőképünk, a szülőföld, az otthon, a nemzet nem alkalmi nekibuzdulásban megragadható szlogen, hanem olyan hívószó, amely tettre sarkall, cselekvésre ösztönöz.

 

2023-ban Szülőföldünkért Díjat kapott:

 

Újkígyósért Közalapítvány

Nem térkép e táj
„A madárnak szárnya van és szabadsága, az embernek pedig egyetlen szülőföldje és sok kötelessége.” – írja Tamási Áron az Ábel a rengetegben című regényében. Ezeknek a „kötelességeknek” a teljesítését szeretném elismerni a Szülőföldünkért díjjal, amelyet ma az Újkígyósért Közalapítvány nevében a kuratóriuma elnöke, Harangozó Imre vett át.
Sok megkeresés ér, sokféle adományozásra, egy-egy jó ügy érdekében sokféle cselekvésre kérnek fel, csakúgy, mint más közéleti szereplőket, vállalkozókat, művészeket, patriótákat. Az elmúlt évek során megalkottam egy rendszert, négyféle díjat, ami alapján tehetségeket, nagy teljesítményt elérő személyeket, a közjó érdekében sokat dolgozó közösségeket elismerek. Ezen elismerések odaítélésének a döntési jogát szinte kivétel nélkül másokra, intézményekre, civil szervezeti vezetőkre, a településeinken élő polgárokra bízom.
A Szülőföldünkért díj kicsit eltér a fentiektől. Keretet biztosít nekem összerendezni azokat a számomra is fontos terveket, gondolatokat, tevékenységeket, programokat, amelyek kivétel nélkül értéket képviselnek. Értékeket itt, helyben, kisebb-nagyobb közösségeinknek, községeinknek, városainknak. Nekünk! Azoknak az embereknek, akiknek “nem térkép e táj”, azoknak, akiknek az örökségünk,a jövőképünk, a szülőföld, az otthon, a nemzet nem alkalmi nekibuzdulásban megragadható szlogen, hanem olyan hívószó, amely tettre sarkall, cselekvésre ösztönöz. Miről szól a Szülőföldünkért díj? A tájról, ami felnevelt, az értékválasztásról, ami belső lényegünk, a hagyományainkról és a terveinkről, amik összekötik a múltunkat és a jövőnket, az otthonról, amit – legalább lélekben – soha nem hagyunk el.

 

 

2022-ben Szülőföldünkért Díjat kapott:

 

Békéscsabai Mentőalapítvány

2022. áprilisában adtam át első alkalommal Szülőföldünkért Díjat, melyet a Békéscsabai Mentőalapítvány érdemelt ki. Az elismerést és a vele járó plakettet, valamint a képviselői tiszteletdíjamból felajánlott 80 ezer forintot Csendes Csabának, a szervezet vezetőjének adtam át. A 2005-ben létrehozott alapítvány számos módon segítette az elmúlt években a mentőknél szolgálatot teljesítők munkáját: lecserélték az ágyakat az éjszakai pihenőben, konyhai eszközöket vásároltak, valamint GPS eszközöket szereztek be. Köszönöm áldozatos munkájukat!

 

 

Rákóczi Szövetség békéscsabai szervezete

A Rákóczi Szövetség a világ magyarságának szolgálatában segíti a magyar kultúra, nyelv és közösségek ügyét. A békéscsabai szervezet a központ által szervezet programok mellett saját kezdeményezéseket is elindított, és aktívan részt vett a határon túli tanulmányutak, diákutaztatási programok és kirándulások lebonyolításában. A 2022-ben életre hívott díjat és a vele járó plakettet, valamint a képviselői tiszteletdíjamból felajánlott 80 ezer forintot a Rákóczi Szövetség békéscsabai szervezete vezetőjének, Kovács Nórának nyújtottam át. Köszönöm a magyar kultúráért és a magyar közösségekért végzett áldozatos munkájukat!